Faaliyet Alanları

HABERLEŞME

Dünya Elinizin Altında

Bakanlığımız; İnternet okuryazarlığının arttırılması, İnternet erişiminin yaygınlaştırılması, Elektronik haberleşme sektöründe rekabetin sağlanması, Bilgi ve iletişim hizmetlerinin ucuzlatılması, Sayısal yayıncılığa geçişin sağlanması, Uydu hizmetlerinin geliştirilmesi, Posta hizmetlerinin geliştirilmesi, E-Devlet uygulamalarının kapsamının genişletilmesi, Bilişim sektörüne yönelik AR-GE sektörünün tesisinin sağlanması konularında kapsamlı çalışmalar yapmaktadır.
DEMİRYOLU

Demiryolları Devlet Politikası Oldu

Cumhuriyetin ilk yılları ile birlikte başlayan demiryolu seferberliğine yıllarca verilen arayı kapatmak ve demiryollarının tekrar hak ettiği yeri alabilmesi için Bakanlığımız, demiryollarını öncelikli iyileştirilmesi gereken sektör olarak belirlemiştir. Yeni bir demiryolu seferberliğine dönüşen bu tercih sonucunda, yılda ortalama 134 km den 18 km ye düşen demiryolu yapımı yılda ortalama 135 km ulaşmıştır.
DENİZCİLİK

Türk Bayrağı Beyaz Listede

Etkin ve yoğun Denetim ve Eğitim sonucunda, Paris Memorandumu Liman Devleti denetimlerinde Türk bayraklı gemiler Kara listeden 2006 yılında gri listeye 2008 yılında “Beyaz Liste”ye geçmiştir. Yat inşasında ülkemiz 3. sıraya, gemi inşasında ise 6. Sıraya yükselmiştir.
HAVACILIK

Havayolu Halkın Yolu

Hava ulaşımının geliştirilmesi, sanayinin büyümesini, uluslararası ticaretin genişlemesini ve insanların daha hızlı ve kolay seyahat etmesini sağlamaktadır. Ayrıca modern ve güvenilir bir havacılık sistemi, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sürecindeki hedeflerinin gerçekleştirilmesine de katkı sağlayacaktır.Bakanlığımız tarafından Sivil Havacılık alanında oluşturulan mevzuata uygun olarak geliştirilen politikalar çerçevesinde “Her Türk Vatandaşı Hayatında En Az Bir Kere Uçağa Binecek” sloganıyla yola çıkılarak 2003 yılında başlatılan Bölgesel Havacılık Projesi ile çapraz uçuşların canlandırılması sonucunda gerek taşınan yolcu sayısında gerekse uçuş sayısında önemli artışlar gerçekleşmiştir.
KARAYOLU

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Karayolu Seferberliği

Karayolu ulaşımının; noktalar arasında kesintisiz taşımaya olanak vermesi, bu taşıma modunun esnek yapısı, hızı ve modlar arası geçişlere uyumlu olması bu ulaşım türünün giderek daha da gelişmesine olanak vermektedir. Karayolu sektöründe öncelikli hedefimiz; mevcut ağın trafik güvenliğini artıracak, taşıt işletme maliyetini düşürecek ayrıca tüm ülkede yerleşme birimlerine her mevsim hizmet götürülmesine olanak sağlayacak geometrik ve fiziki iyileştirmelerin yapılması olarak belirlenmiştir. Bu hedefe ulaşabilmek için gerek sektörel düzenlemeler gerekse altyapı yatırımları ile büyük yol kat edilmiş olup, bu doğrultuda sadece kamu imkanları kullanılmakla kalmayıp özel sektör işbirlikleri ile pek çok çalışma planlanmış ve bir kısmı uygulamaya konmuştur.